Zanęty do Method Feeder

Zanęty wędkarskie do Method Feeder

W ostatnich sezonach Method Feeder stał się jedną z najpopularniejszych technik łowienia ryb. „Metoda” bo tak często określają ja zainteresowani, a właściwie trend na nią przywędrował do nas z Anglii, a więc kraju w którym wędkarstwo stoi na naprawdę dużym poziomie. Stosowanie specjalnych podajników zanętowych, krótkich przyponów bardzo spodobało się wędkarzom w naszym kraju. Jednym z ważnych elementów rzutujących na nasz końcowy sukces lub porażkę jest wybór odpowiedniej zanęty do Method Feeder.

Zanęta Fermentowana Kukurydza

Zanęta do Method Feeder, ale jej skuteczność sprawdzi się też w innych technikach gruntowych. Jej skład to mączki rybne i mielone pellety, co działa bardzo dobrze na ryby, zwłaszcza te większe. Jest drobno zmielona i dobrze chłonie wodę. Bardzo dobrze sprawdza się w połączeniu z pelletami 2mm w tak zwanym miksie 50/50

Fermentowana Kukurydza

Rodzaj zanęty do method feeder

Pierwszym zagadnieniem jakie warto poruszyć jest rodzaj zanęty do method feeder. Po co w ogóle ją stosować? Podobnie jak przy łowieniu klasycznym feederem czy łowieniu na spławik, stosujemy mieszanki zanętowe po to aby rybę zwabić w rejon naszego łowiska i następnie odpowiednio długo ją w nim przytrzymać.

Zanęty do Method Feeder

Zanęta sypka lub pellet

Wśród wędkarzy preferujących technikę method feeder panuje dość mocne przekonanie, że nasz podajnik, w którym jest zanęta i schowana przynęta musi się atrakcyjnie prezentować na dnie, tym samym zaciekawić naszą potencjalna zdobycz. Jej atrakcyjność to nic innego jak sposób pracy, smak oraz zapach, który się z niej wydobywa. Tak więc forma w jakiej ją podamy jest bardzo ważna. Mamy opcje wyboru spośród dwóch rodzajów zanęt. Po pierwsze zanęta sypka, po drugie pellet.

Mieszanki zanęt do method feeder

Dokonując wyboru warto pamiętać, że Method feeder to łowienie szybkie. Często nie mamy możliwości przygotować sobie wcześniej łowiska. Dlatego też im szybciej uda nam się zwabić rybę w łowisko tym lepiej. Mieszanki zanęt do method feeder, na które się będziemy decydować posiadają zazwyczaj więcej wartości odżywczych aniżeli te stosowane w innych technikach łowienia ryb. Są bogatsze m.in w mączkę rybną czy białko, są drobniej zmielone. Ich skład uzależniony jest od receptury producenta. Dzięki posiadanym cechom zanęta zaczyna pracować dopiero po opadnięciu wraz z podajnikiem na dno.

Dobór smaku

Dla wielu wędkarzy kluczowy jest dobór smaku. Zasadniczo smaki możemy podzielić na trzy rodzaje: mięsne, o niezbyt przyjemnym zapachu, tzw. „śmierdziuchy” np. halibut, ochotka, kryl; zapachy słodkie, często owocowe np. wanilia, truskawka, morwa, śliwka; oraz połączenia smaków, wszelkie kombinacje czy to słodko mięsne czy inne np. halibut/truskawka, kryl/łosoś czy wanilia/kukurydza.

Ważną rzeczą jest również odpowiednie przygotowanie mieszanki. Robimy podobnie jak w przypadku zwykłej zanęty. Stopniowo dolewamy wodę mieszając, następnie odstawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie sprawdzamy czy potrzebne będzie kolejne nawilżenie.

Pellet do Method Feeder

Drugą opcją przy wyborze zanęty do Method Feeder jest pellet. Zazwyczaj stosuje się te w rozmiarze od 2 i 4 mm. Pellet można dodawać zarówno do mieszanki sypkiej jak i może być stosowany jako samodzielna zanęta.
pellet zanętowy

Pellet można przygotować na dwa sposoby:

– Pierwszy polega na wsypaniu do pojemnika pelletu i zalaniu go całkowicie woda na kilkanaście sekund. Następnie należy go odcedzić i pozostawić na kilka chwil. Po tym czasie powinien nadawać się do łowienia.

– W drugim sposobie wsypujemy pellet do pudełka, dodajemy trochę wody, następnie zakrywamy pudełko wieczkiem i potrząsamy aby woda wchłonęła się w pellet. Po kliku chwilach sprawdzamy konsystencje i oceniamy czy przechodzimy do łowienia czy tez ponawiamy proces.

Wybór miedzy zanęta a pelletem

Warto pamiętać, że wybór miedzy zanęta a pelletem to często indywidualna sprawa wędkarza. Wiele tez zależy od charakterystyki łowiska. Smaki, które są skuteczne na jednym, nie muszą sprawdzać się na innej wodzie i odwrotnie. Warto więc poznać łowisko i na podstawie tej wiedzy wybrać odpowiednią mieszankę.